[UK] Rozpiski

Awatar użytkownika
Corey

Re: [UK] Rozpiski

Postautor: Corey » 30 sty 2016, o 00:05

Dzięki.
Zatem już mam listę kolejnych zakupów :D

miszczu

Postautor: miszczu » 30 sty 2016, o 10:35

Wazne jest to na co grasz - selektory czy RP

W przypadku selektorow problem sam sie rozwiazuje bo masz ograniczenie tylko do jeepow;) (swoja droga 3 race jeepy sa naprawde ok).

Jesli chcesz byc historyczny i posiadac "czolg" polecam tetrarcha. Byl pulk spadochronowy tych czolgow:)

Co do latki PG - nie grozi Ci ona. Jednak sami spadzi na doktrynie "darmowej szarzy" w polaczeniu z stuborn sa chyba najtwardsza jednostka w tej grze ;)

Armie skladasz z 8-9 dajesz sporo pemow i obserwujesz jak z upartoscia maniaka brna na wroga ;)
"nie dyskutuj z idiotami,
bo sprowadza Cie do swojego poziomu i w nim pokonaja"

Awatar użytkownika
Snols

Postautor: Snols » 12 lip 2016, o 14:34

Witam wszystkich boltowców.

Niedawno wkręciłem się w bitewniaki (dzięki za ukierunkowanie Kastor) a po rozegraniu kilku partii uznałem BA za najbardziej przyjazny system. Jako że od czasu do czasu lubię też coś podłubać przy modelach więc Bolt będzie zaspokajał wiele potrzeb.

Zanim się zarejestrowałem dużo czasu przeglądałem forum jako gość, śledząc dyskusję nt turniejów (event'ów), zasad i poszczególnych rozpisek. Długo nie mogłem zdecydować się na którąś z armii. Hamburgery kusiły dobrymi parametrami i bogactwem modeli, wrześniowi Polacy klimatem (ale razili wyposażeniem i szkaradnymi modelami czołgów)... wyliczać wady i zalety różnych armii można by długo. Ostatecznie mój wybór na pierwszą armię padł na siły PSZ a konkretnie 10. Pułk Strzelców Konnych z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka z okresu walk w Normandii. Jest klimat, historia i ciekawe modele (po co Ci Sherman jak możesz mieć Cromwell'a?) nic tylko malować i grać.

A więc: armia zbudowana w oparciu o selektor Normandia 1944, Armies of Great Britain. 1000 pkt., 13 kostek, 42 modele na stole:

1. Porucznik z karabinem (1) 75pkt
2. NCO z SMG + 9 Rifle (10) 103pkt
3. NCO z Rifle + 9 Rifle (10) 100 pkt
4. NCO z Rifle + 9 Rifle (10) 100 pkt
5. Free Forward Art. Observer + 1 Rifle (2) 10 pkt
6. Medium Mortar Team + Spotter (4) 60 pkt
7. PIAT Team (2) 40 pkt.
8. Sniper Team (2) 50 pkt
9. Flamethrower Team (2) 50 pkt
10. AEC Heavy Armoured Car Mk. III (1) 165pkt recce, HE D6
11. Cromwell MK VIII (1) 205 pkt HE D6
12. Jeep (1) 21 pkt
13. Jeep (1) 21 pkt
14. Zasada armii – Rapid Fire

Ze względów klimatyczno-historycznych trochę mi nie pasuje ten AEC – nie mogłem doszukać się informacji o używaniu takowego sprzętu przez naszych żołnierzy. Pewno bardziej pasowałby tu Humber ale AEC jako pojazd zwiadowczy z armatą 75mm i pancerzem 8+ jest dużo praktyczniejszy niż mobilny MMG open-topped (37mm nie rozważam). Jeśli nie będę mógł tego przeboleć lub będzie powodowało to jakieś kwasy to może wymienię go na ciężki ppanc+ ciągnik.

Zastanawiałem się też nad zrobieniem mniejszych oddziałów piechoty – można by zdziałać 2 x 1+7 i 2 x 1+6 za te same punkty a mamy jedną kostkę więcej i zarazem więcej celów dla npla. Pewno po kilku bitwach będę wiedział co się lepiej sprawdza.

Zacząłem też produkcję własnych terenów więc jakby jakaś bitwa to nie przyjdę "z pustymi łapami" :)

Jak popełniłem jakiś błąd proszę o wytkniecie.

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 12 lip 2016, o 15:06

Co do liczebności oddziałów, to ja bym się lekko sugerował zasadą specjalną armii, bo jeśli dobrze ją kojarzę, to za każde 3 rifle dostajesz dodatkowy strzał. W związku z tym 9-osobowy oddział ma o te 3 strzały więcej, dlatego albo robiłbym mniejsze wyspecjalizowane, czyli 6+smg, albo nie schodził poniżej tych 9, bo ten dziewiąty w sumie to strata 2 strzałów w oddziale.

AEC kosztuje w sumie tyle, co normalny czołg, więc na mniejsze punkty i tak pewnie przyda Ci się coś drobniejszego. Nie skreślałbym definitywnie tego Humbera, zwłaszcza, że pancerz na pojazdach zwiadowczych to sprawa bardzo drugorzędna (przynajmniej póki nie zmienią się zasady recce). Mi do Polaków to najbardziej pasuje stuart bez wieżyczki, ale nie wyznaję się, czy to było używane w Normandii.

Jak już pograsz trochę, to zauważysz, że wcale nie trzeba niszczyć wrogiego czołgu i ta wielka armata na zwiadowczym samochodziku nie będzie Ci się już wydawać koniecznością;)

Bardzo mi się podoba, że widzę wreszcie armię na tym kodeksie z inną zasadą niż ta do szarży:)

Awatar użytkownika
Snols

Postautor: Snols » 12 lip 2016, o 15:13

Rapid fire tak jak pisałeś - na każde 3 rifle dodatkowa kostka więc 10 osobowy oddział miałby 13 kostek w ataku co pewno skończy się jakimiś stratami u wroga. Przeglądając forum zauważyłem tendencję do budowania armii opartych na oddziałach klonów Bruce Lee skrzyżowanego z Terminatorem. Na pewno jest to skuteczne ale jakoś jeszcze "nie dorosłem" do tego. Jak kilka razy zostanę zmielony w ciągłych szturmach to może przerobie moich na spadochroniarzy 1+6 z 6 smg stubborn + tough fighters (nie sprawdzałem czy to możliwe tak tylko strzelam).

Armia na 1000 pkt, na mniejsze na pewno nie brałbym dwóch drogich pojazdów. Bitwy na mniej punktów wydają mi się wręcz ciekawsze z racji konieczności dobrego przemyślenia swoich sił koniecznych do wykonania zadania.

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 12 lip 2016, o 15:30

Ja od dawien dawna gram na niedoświadczonej piechocie uzbrojonej w karabiny, wspartej pojazdami bez armat p.panc. (mój 'duży' czołg ma lekką haubicę, a na mniejsze punkty biorę taki uzbrojony tylko w mmg) i daję radę, więc praktycznie wszystkim da się grać. Może 3-miejskie środowisko jest po prostu bardziej wyluzowane jeśli chodzi o maksowanie rozpisek, pewnie w Wawie bym dostawał bęcki co bitwę, ale bawię się dobrze i współczynnik wygranych/przegranych na pewno nie jest u mnie mniejszy niż 1, więc nie jest źle:)

W sumie grając przeciwko Twojej rozpisce cieszyłbym się, że Twój samochodzik kosztuje tak dużo, bo dla mojej armii, to baardzo drogi mobilny MMG, ale moja armia jest bardzo specyficzna.

Awatar użytkownika
Kastor

Postautor: Kastor » 12 lip 2016, o 15:53

Hej Snols, fajnie cię tu widzieć :)

Jako klimaciarz mam radę taką - graj na start tym co ładne, co przyjemnie będzie ci się malować, a nie koniecznie tym co tylko najbardziej skuteczne. Dużo dłużej będziesz miał frajdę z okazjonalnych wyczynów oddziałów średnich niż np. z tego że horda ghurków przemieliła pół stołu :D
Threefold Brush - malujemy na zlecenie, tanio / szybko / ślicznie (wybierz dwa ;) ). Wysyłka na Polskę i cały świat.

Oscar Flamberg

Postautor: Oscar Flamberg » 12 lip 2016, o 18:06

Snols pisze:Rapid fire tak jak pisałeś - na każde 3 rifle dodatkowa kostka więc 10 osobowy oddział miałby 13 kostek w ataku co pewno skończy się jakimiś stratami u wroga.

Obyś się nie przeleciał w swoich rachubach, bo faktycznie rapid fire to zasada dodatkowych strzałów, a nie dodatkowych kostek w ataku. Ta zasada nazywa się Tough as Boots (z pamięci). Do grania z dodatkowymi kostkami w OSTRZALE wystarczą Ci drużynki po 7 żołnierzy - czyli NCO z smg oraz sześciu strzelców, którzy faktycznie tworzyli w brytyjskiej doktrynie siłę uderzeniową drużyny piechoty i byli tak uzbrojeni. Pozostali trzej stanowili sekcję lkm - starszy szeregowy (lance corporal?...), celowniczy LKM i amunicyjny, który miał własny karabin, ale najczęściej tylko podawał magazynki. Chwilowo sekcja LKM nie występuje w rozpiskach, bo jest droga i niewiele zmienia w grze. Jeśli LKM stanie się darmowy - jak to zapowiadają zmiany 2 ed. - Armia Brytyjska stanie się czystym ZŁEEEEEEM! :P (na razie jest tylko złem - przede wszystkim dlatego, że ma najlepszych spadochroniarzy ze wszystkich armii oraz znienawidzonych przez cały świat imigrantów z Nepalu) Jeśli chcesz grać 10PSK to pozbądź się AEC, a zamień go np. na Humbera III http://www.tanks-encyclopedia.com/ww2/g ... ed_Car.php lub zwykłego Humbera z lkmem, a już najlepiej na zwiadowczego carriersa. W Normandii Polacy nie zdążyli jeszcze przerobić Stuartów na kangury do przewozu drużyny szturmowej, a zwykły Stuart V zajmie slot czołgu, co w 10PSK jest nie do przyjęcia. Cromwelle są tak samo piękne, jak i konstrukcyjnie archaiczne. :) Na razie poprzestałem na plutonie, ale z pewnością oprę się o szwadron śmierci!

Awatar użytkownika
Snols

Postautor: Snols » 14 sie 2016, o 10:31

Oscar Flamberg pisze:
Snols pisze:Rapid fire tak jak pisałeś - na każde 3 rifle dodatkowa kostka więc 10 osobowy oddział miałby 13 kostek w ataku co pewno skończy się jakimiś stratami u wroga.

Obyś się nie przeleciał w swoich rachubach, bo faktycznie rapid fire to zasada dodatkowych strzałów, a nie dodatkowych kostek w ataku. Ta zasada nazywa się Tough as Boots (z pamięci). Do grania z dodatkowymi kostkami w OSTRZALE wystarczą Ci drużynki po 7 żołnierzy - czyli NCO z smg oraz sześciu strzelców, którzy faktycznie tworzyli w brytyjskiej doktrynie siłę uderzeniową drużyny piechoty i byli tak uzbrojeni.

Dzięki za uwagi. Chyba źle się wyraziłem pisząc o 13 kostkach w ataku - chodziło mi oczywiście o 13 kostek podczas strzelania, jeśli chodzi o szturmowanie to byłoby ich 11 (NCO SMG + 9 Rifle). Inna kwestia jak taka drużyna będzie się sprawdzała w boju i czy nie lepiej będzie grać 7 osobową drużyną tak jak napisałeś. No i jeszcze kwestia nowych zasad i czy będzie to rzeczywiście taka (r)ewolucja i nagle lmg będą bardziej opłacalne.

Dzięki za linka z Humberem, ląduje na liście zakupów razem z Universall Carrier'em (może służyć też za ciągnik i transporter w zależności od rozpiski, więc naprawdę jest uniwersalny :D ). Generalnie jako początkujący widzę że samo modyfikowanie rozpiski to niezła zabawa a co dopiero sprawdzanie jej w boju.

Na razie maluje powoli figurki więc pierwsze bitwy tą armią stoczę gdzieś pod koniec września, no chyba że ktoś byłby chętny pognębić świeżaka w bitwie na jakieś 500pkt...

Bamberinho

Postautor: Bamberinho » 7 paź 2016, o 14:08

A co gracze brytyjscy myślą o Chevro 30 CWT Truck z MMG? Mobilne MMG w cenie stacjonarnego. Kusi mnie nabycie przynajmniej jednego takiego - dodatkowo plusik w postaci możliwości transportowania do 10 luda o ile dobrze się wczytuję.

EDIT: w rozpiskach pustynnych chyba tylko dostępny

Wróć do „Armie”