[US] Rozpiski

Awatar użytkownika
Kastor

[US] Rozpiski

Postautor: Kastor » 18 mar 2015, o 18:26

Inauguracyjnie, chłopcy z 82AB których zabieram ze sobą do Krakowa w sobotę. Proszę o komentarze, konstruktywną krytykę. Rozpa raczej się już wiele nie zmieni, ograniczają mnie posiadane modele (mam jeszcze moździerz i HMG team oraz dwójkę z LMG, medyka, Shermana, Pershinga i wsio póki co ze złożonych rzeczy :)

82nd Airborne, 1000 pkt, 12 kości
"The most dangerous thing in a combat zone is a junior officer with a map"

1x Inexp, 2nd LT, Inx [35]
2x Vet, Air Force FO [103]
8x Vet, Pathfinders; 4x SMG [132]
7x Vet, Infantry; 1x SMG [101]
7x Vet, Infantry [98]
5x Vet, Engineers; flamer, BAR [90]
5x Vet, Rangers; 1x SMG [73]
2x Vet, Sniper team; 2x SMG [71]
2x Vet, Bazooka team [78]
1x Vet, Light Howitzer; Gun shield [59]
1x Reg, M8 Greyhound; HMG [135]
1x Vet, Jeep [25]

Obrazek
Threefold Brush - malujemy na zlecenie, tanio / szybko / ślicznie (wybierz dwa ;) ). Wysyłka na Polskę i cały świat.

gawron

Re: [US] Rozpiski

Postautor: gawron » 3 kwie 2015, o 12:04

To mój pierwszy post na forum, dlatego witam wszystkich serdecznie.

Na wstępie napiszę, że nie znam jeszcze zasad do BA i nie mam żadnego podręcznika. Ale figurki już mam :)
Oto moja pierwsza rozpiska. Robiona całkowicie intuicyjnie.

US 101 Airborne
Second Lieutenant 65
SMG, 7 x Riffle 107
SMG, 7 x Riffle 107
8 x Riffle 104
MMG 65
Light Mortar 46

Razem 494 pkt

Zakładam, że na te punkty będę grał bez pojazdów. Rozpiskę robiłem pod figurki jakimi na chwilę obecną dysponuję.
Ponieważ docelowo będę zbierał armię na 1000 pkt, dlatego poproszę o kilka porad:
1) czy lepiej sprawdzają się drużyny mniejsze (8 ludzi), czy większe (12 ludzi)
2) z lektury tego forum wiem, że LKM są za drogie; ale czy generalnie sprawdzają się będąc w składzie drużyny; jak w trakcie gry na większe punkty będzie się sprawdzać drużyna: SMG, LKM, 9 x Riffle?
3) czy warto brać gości typu Air/Artillery Observer
4) co z medykiem? opłacalny?
5) czy organiczna arta powietrznodesantowa (haubica 75mm i działo p-panc 57 mm) jest dobrym wyborem jako support, czy lepiej brać coś z supportu "armijnego"?
6) jedna bazooka w rozpisce spadochroniarzy wystarczy, czy trzeba zainwestować w ich większą ilość?

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 3 kwie 2015, o 13:06

Nie jestem jakiś ultra doświadczony, ale trochę już pograłem (dobre kilkadziesiąt bitew).

Po pierwsze w grze są 3 główne rodzaje piechoty, czyli Niedoświadczona, Regularna i Weterani. Różnią się kosztem, skutecznością strzelania, morale i tym, jak trudno ich zabić.
Niedoświadczona piechota jest zabijana rzutem na 3+, mają dodatkowy -1 do trafienia, jak strzelają, mają najniższe morale, czyli łatwiej uciekają, trudniej ich zebrać, jeśli zostaną mocno ostrzelani przez przeciwnika.
Regularna piechota jest zabijana na 4+ i nie ma żadnych minusów
Weterani są zabijani na 5+ i mają wyższe morale.
Oczywiście konkretne jednostki różnią się dostępem do różnego wyposażenia i zasadami specjalnymi (np. japończycy nie poddają się gdy dojdzie do walki wręcz, niektóre oddziały zatwardziałych żołnierzy lepiej się biją, czy plutony karne mogą same z siebie ucieć), ale taki jest generalny podział, występujący we wszystkich armiach.
1. W tej kwestii opinie się różnią, mi się zawsze sprawdzały 8-mio osobowe oddziały regularnej piechoty. Ty jako spadochroniarz pewnie będziesz wystawiać weteranów, którzy są drożsi i wytrzymalsi, czyli poradzą sobie w mniejszych drużynach
2. Niestety w kwestii grywalności LKM faktycznie jest bardzo mocno pokrzywdzony przez koszt wystawienia. W wypadku amerykanów akurat nie zaboli Cię to zbytnio, bo raczej będziesz używał BARa, który ma swoje zasady i jest tani i bardzo efektywny w porównaniu z karabinami innych armii. Obstawiam, że spokojeni zmieszczą się w punktach i w małych bitwach (kosztują tylko 5pkt, a dla porównania weteran z karabinem 13)
3. Artyleria jest dość zabawna. W niektórych bitwach może być kluczowa, w niektórych może nawet ostrzelać swoich. Jest to broń, która raczej nie zabija, tylko przygważdża oddziały przeciwnika. Amerykanie mają specjalną zasadę dotyczącą artylerii i w ich wypadku jest dużo bardziej opłacalna niż w wypadku innych armii (normalnie jest to broń jednorazowa, amerykanie za ten sam koszt mogą ją wezwać dwukrotnie w ciągu bitwy). Obserwator jest dość drogi i jego skuteczność zależy mocno od scenariusza.
4. Moim osobistym zdaniem medyk się nie przydaje, raczej rzadko widuję go na stołach, ale niektórzy używają. Nie jest na tyle drogi, żeby, jeśli masz chęć się nim pobawić, go nie brać, ale nie wygrywa bitew i nie ma jakiegoś bardzo kluczowego wpływu na bitwy
5. wystawiając armię na normalnych zasadach, zazwyczaj masz dostęp do jednego działa. Musiałbyś się zdecydować na p.panc., albo na haubicę. Lekka haubica (np. 75mm.) jest spoko, ale na większe punkty będziesz chciał wystawić większą (105mm, albo nawet i 155mm). Nie wiem, czy 57mm u amerykanów jest działem lekkim, czy średnim, obstawiam, że lekkim. Jeśli tak, to spokojnie morduje wszelkiego rodzaju transportery półgąsienicowe, czy podobne sprzęty, ale będzie miało problemy jak na horyzoncie pojawi się pantera i ma raczej niewielkie szanse jej zagrozić. Dodatkowym problemem dział p.panc. jest to, że jeśli przeciwnik nie ma czołgu, to działo baardzo mało skutecznie eliminuje piechotę, więc sugerowałbym skupić się na haubicy i liczyć na bazooki, skoro jako Amerykanin masz dostęp do tak fajnej broni.
6. Jeśli decydujesz się na grę bez czołgów, to ja zdecydowałbym się na kilka sztuk tej broni, bo jakoś przed czołgami warto się bronić. Co do konkretnej ilości, to już się wypowie ktoś grający tą armią. Do bazooki, jako osobnego dwuosobowego oddziału pewnie masz dostęp tylko do jednej na pluton (zazwyczaj gra sie na jeden pluton), ale chyba sporo oddziałów piechoty ma do niej dostęp, a u spadochroniarzy to pewnie norma.

Aha no i najważniejsza kwestia. Czy klecisz rozpiskę pod to, jak będzie grała, czy pod to, jak będzie odpowiadała 'klimatowi' armii. Skoro decydujesz się na spadochroniarzy i brak czołgów, to robisz sobie lekko pod górkę na starcie, właśnie ze względu na klimat armii. Jeśli decydujesz się na coś takiego, to ja bym się nie zastanawiał nad posiłkami armijnymi, bo nie po to gram spadochroniarzami, żeby jeździć czołgiem, czy strzelać z haubicy 155mm:P. To co napisałem na górze to osobiste odczucia wynikające jedynie z zasad gry, bez sentymentu wobec historycznej zgodności, czy wizji armii.

...no i nie odmówiłbym sobie locusta:)
...i jeepów z 0.5 calówkami:)
Ostatnio zmieniony 3 kwie 2015, o 13:12 przez rilian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 3 kwie 2015, o 13:11

Nie wiem, czy 57mm u amerykanów jest działem lekkim, czy średnim, obstawiam, że lekkim.

Średnie AT.

Gawron - kup sobie Shermana lub M3 z czołgów średnich. To jedne z lepszych wózków w grze bo za skromne punkty masz pojazd uniwersalny. Tylko nieliczne pojazdy cieszą się działem at będącym równocześnie lekką haubicą. Do tego kmy.

Zobacz też na M3 Stuarta. Co prawda trochę żal slotu mając takiego Shermana ale to jeden z ciekawszych recców i mający aż trzy mmg w kadłubie.
Ostatnio zmieniony 3 kwie 2015, o 13:16 przez Telamon, łącznie zmieniany 1 raz.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 3 kwie 2015, o 13:13

łee, to ja myślałem, że Zis-2 został tak doceniony, że pomimo niskiego kalibru jest średnim, za baaardzo długą lufę, a tu widzę, że to nic nadzwyczajnego:P

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 3 kwie 2015, o 13:21

Rilianie - powyżej 40mm większość dział ppanc jest już "mediumem". Japońskie Type 1, francuskie SA-37, belgijskie Model 1931 itp.
Wyjątkiem jest działko bohler\breda 47mm bo było armatką fatalną.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
Kastor

Postautor: Kastor » 3 kwie 2015, o 13:44

Jedna drobna koretka - Amerykanie mają dwa NALOTY, a nie ostrzały artyleryjskie.
Threefold Brush - malujemy na zlecenie, tanio / szybko / ślicznie (wybierz dwa ;) ). Wysyłka na Polskę i cały świat.

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 3 kwie 2015, o 14:08

a, to przepraszam, za zamieszanie w takim razie z tymi nalotami.

...niestety radzieckie 45 mm są działami lekkimi, chociaż były bardzo udaną konstrukcją:/ Radzieckie p.pance są generalnie tak potraktowane, żeby były gorsze od niemieckich, niezależnie od podstaw historycznych. Na szczęście nie ma to dużego znaczenia dla grywalności armii, bo przy większych kalibrach rosjanie może i nie zabijają czołgów tak dobrze, ale za to mają bardzo uniwersalne zabawki i niemcy mogą tylko pozazdrościć;)

Awatar użytkownika
Marios

Postautor: Marios » 3 kwie 2015, o 15:39

rilian pisze:a, to przepraszam, za zamieszanie w takim razie z tymi nalotami.

...niestety radzieckie 45 mm są działami lekkimi, chociaż były bardzo udaną konstrukcją:/ Radzieckie p.pance są generalnie tak potraktowane, żeby były gorsze od niemieckich, niezależnie od podstaw historycznych. Na szczęście nie ma to dużego znaczenia dla grywalności armii, bo przy większych kalibrach rosjanie może i nie zabijają czołgów tak dobrze, ale za to mają bardzo uniwersalne zabawki i niemcy mogą tylko pozazdrościć;)

Patrząc na grę, to ja nie wiem jak Niemcy przez 3 lata wtubiali Ruskim mając taki złom... :P . Baaaa, ja nie wiem jak się udał blitzkrieg na Polskę, Francję, Belgię itd. patrząc na wczesny sprzęt i selektory Niemców :P.
Strażnik subiektywnie postrzeganego balansu i rozsądku.

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 3 kwie 2015, o 16:03

bo nie ma gry, która mogłaby oddawać wszystkie aspekty konfliktu i nadal być grywalna:)

...dlatego zawsze jak do jeża podchodzę do Finów we wszystkich grach, bo żeby nimi się dało grać, to w większości gier mają statystyki rambo. W Bolcu na szczęście dość zgrabnie ich rozwiązali

Wróć do „Armie”