Finlandia - początki z boltem

Kubens

Finlandia - początki z boltem

Postautor: Kubens » 30 sie 2017, o 12:31

Cześć,

Zaczynam granie armią Finlandii, chciałbym żeby starsi, bardziej doświadczeni gracze ocenili moje pomysły na rozpiski, oto pierwsza propozycja:

The Continuation War, June-September 1944

Regular Second LT 1+1 - 60
Regular Continuation War Rifle Squad (LMG + tough fighter + panzerfaust) 6+1 - 102
Regular Continuation War Rifle Squad (LMG + tough fighter + panzerfaust) 6+1 - 102
Regular Medic - 25
Veteran Sissi Recon Squad (tough fighter) 6+1 - 105
Veteran Sniper - 72
Veteran Panzershreck - 104
Regular Medium Mortar (+spotter) - 60
Regular Medium Howitzer (+spotter) -85
Regular BT-42 -140
Regular Truck - 39

999pkt, 12 kostek, rozpiska w założeniu miała być uniwersalna, została stworzona w oparciu o wnioski wyciągnięte z turnieju, który poszedł mi bardzo słabo (wyrzuciłem pojazdy z unreliable - dałem jeden ciekawy bez tej zasady i panzershreck, 3 oddziały vetów podzieliłem na 4 bardziej zróżnicowane, zostawiłem ciężarówkę aby dodać trochę mobilności w scenariuszach)

Jestem ciekaw waszych opinii.

Awatar użytkownika
Grolshek

Re: Finlandia - początki z boltem

Postautor: Grolshek » 30 sie 2017, o 12:39

Medyka na Flamer kosztem vetów na szreku i snajperze i można grać.
Lt+1
8 reg lmg
8 reg lmg
8 sisi
8 sisi
flamer
sniper
schreck
mortar
artyleria
bt-42
ciężarówka

Do tego Finowie mają świetną lekką artylerię ze spotterem więc jeszcze na komsomolca można ugrać punkty jako transport dla flamera/szreka/dowódcy...
Matisoft Gaming Club

Awatar użytkownika
raeone

Postautor: raeone » 2 wrz 2017, o 20:40

Jakby ktoś szukał modelarskich inspiracji to finowie udostępnili archiwa zawierające +/-160tyś fotek:
http://sa-kuva.fi/neo?tem=webneoeng
Warto podkleić gdzieś...

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 3 wrz 2017, o 14:37

Regular Second LT 1+1 - 60
Regular Medic - 25
Veteran Sniper - 72
Veteran Panzershreck - 104
Regular Medium Mortar (+spotter) - 60
Regular Medium Howitzer (+spotter) -85
Regular BT-42 -140
Regular Truck - 39

999pkt, 12 kostek, rozpiska w założeniu miała być uniwersalna, została stworzona w oparciu o wnioski wyciągnięte z turnieju, który poszedł mi bardzo słabo (wyrzuciłem pojazdy z unreliable - dałem jeden ciekawy bez tej zasady i panzershreck, 3 oddziały vetów podzieliłem na 4 bardziej zróżnicowane, zostawiłem ciężarówkę aby dodać trochę mobilności w scenariuszach)

Wywaliłbym Panzershrecka. W teorii świetna broń, w praktyce 24 cale zasięgu przy takich kosztach ją przekreślają. Biegniesz do przodu, za strzelanie po ruchu masz karę, przeciwnik ustawi czołg za krzakiem bądź murkiem i zaraz strzelasz na +5/6... za 104pkt.
Dołóż punkty z niego do BT-42 i wymień go na Stuga III. Średni pancerz, ciężkie ppanc z 2' odłamkową i mmg na wieży. Chyba najlepszy wybór w armii fińskiej.

Medium Howitzer pewnie zostanie ponieważ o inne modele trudno. Pokusiłbym się być może wymianą na PAKa 40 ale z działami ppanc. wiadomo jak jest... bez dobrego terenu wiele nie zdziałają. Szkoda wydać 110pkt na coś co wystrzeli raz w ciągu gry (zapewne pudłując). Musisz sobie zadać pytanie czy masz problem z tankami przeciwnika.

Regular Trucka wymień na gąsienicowy ciągnik T-20. Po wyładowaniu piechoty ciężarówka jest bezużyteczna, a T-20 ma przynajmniej lekki pancerz i lmg. Może coś zabije, sprzeda pina, jeżeli zginie w odpowiednim miejscu masz hard covera dla piechoty.

Sissi bardzo dobry wybór. ;) Ambush po advancie w połączeniu z możliwością zrzucania tego pod koniec tury i bonusem +1 do trafień.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Kubens

Postautor: Kubens » 4 wrz 2017, o 21:52

T-20 - open topped + unrealiable - pinów dostanie od groma i nic nie zrobi, może nawet nikogo nie dowiezie, nie ufam takim kombosom, dwa ostrzały z lmg i 4 piny.

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 4 wrz 2017, o 22:05

Więc proponuję nie pchać tego na pierwszy ogień tylko chybcikiem, korzystać z terenu bądź zaplanować starannie akcje albo wypaść na wroga z flanki. ;)
Mym zdaniem zdecydowanie lepsze nawet te dwa piny niż brak opancerzenia - ciężarowe może zniszczyć pojedyncze trafienie z karabinu szeregowego piechura. Trucki to duży, miękki cel. T-20 malutki, opancerzony, uzbrojony.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
Grolshek

Postautor: Grolshek » 4 wrz 2017, o 22:21

Kubens pisze:T-20 - open topped + unrealiable - pinów dostanie od groma i nic nie zrobi, może nawet nikogo nie dowiezie, nie ufam takim kombosom, dwa ostrzały z lmg i 4 piny.

Źle kombinujesz. Bardzo źle. Ale co my tam możemy wiedzieć grając kilka lat ;)
Matisoft Gaming Club

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 5 wrz 2017, o 09:22

Za taką cenę, jaką płacą Finowie za niego, to chętnie wziąłbym go z tym unreliablem do Ruskich, zamiast w pełni sprawnego;)

Awatar użytkownika
bless

Postautor: bless » 5 wrz 2017, o 09:55

T-20 Komsomolec ma swoje wady i zalety. Zaletami jest niski koszt, pancerz 7+ i lmg, oraz.... unreliable i open topped. O ile pierwsze trzy nie wymagaja wyjasnien, o tyle dwa ostatnie jak najbardziej. Podwójne piny i open topped sprawiaja, ze T-20 jest pozornie latwym celem dla przeciwnika. Wystarczy trafic 5 razy i pojazd jest zapinowany na smierc. To sprawia, ze komsomolec przyciaga ognien. Co jest genialne z punktu widzenia finskiego generala, ktory jak zdazy, to zrobi Rally a jak nie zdazy, to trudno... w kazdym razie tura strzelania poszla w pojazd za 35pkt.
Wada T-20 jako pojazdu transportowego jest open topped i unreliable oraz fakt, ze jest gasienicowy (czyli wolny) i ma pojemność tylko 6 ludkow. Do transporrowania sie wiec bardzo slabo nadaje.
Takze wszystko zalezy od tego, co jest w rozpie potrzebne. Jesli transport, to ciezarowka z mmg. Jesli tania kostka i wkurzajacy dla przeciwnika pojazd, to t-20.
"You are enemies of Japan. You will be treated accordingly."

Mutsuhiro Watanabe "the Bird"

Kubens

Postautor: Kubens » 5 wrz 2017, o 11:41

Dziękuję bardzo za odpowiedzi, będę testował i dawał znać ;)

Wróć do „Armie”