[GR] Gebirgsjäger czyli strzelcy alpejscy

Awatar użytkownika
Parufka

[GR] Gebirgsjäger czyli strzelcy alpejscy

Postautor: Parufka » 30 mar 2016, o 09:47

Czy Gebirgsjegrzy zwani inaczej strzelcami alpejskimi mają jakieś specjalne zasady?
Można ich wziąć w operacji Merkury zamiast weteranów heer ale coś mi dzwoni, że gdzieś w jakimś dodatku chyba było coś o ich zasadach specjalnych związanych z pokonywaniem trudnego terenu czy coś takiego.
Kojarzycie jakieś takie zapisy?

Awatar użytkownika
Kastor

Re: [GR] Gebirgsjäger czyli strzelcy alpejscy

Postautor: Kastor » 30 mar 2016, o 10:10

Coś kojarzę, jakiś zapis o tym, że się nie ślizgają w błotku - że "rough ground" ich nie spowalnia.
Threefold Brush - malujemy na zlecenie, tanio / szybko / ślicznie (wybierz dwa ;) ). Wysyłka na Polskę i cały świat.

Awatar użytkownika
Parufka

Postautor: Parufka » 30 mar 2016, o 10:32

No właśnie coś takiego mi dzwoni w głowie z tym rough groundem tylko pytanie czy to się tyczy tylko błota czy ogólnie?
Figurki i tak już się konwertują więc wystawię ich nawet bez zasad specjalnych ale fajnie by było jak by byli w jakiś sposób jednak wyróżnieni.

Zioło

Postautor: Zioło » 12 maja 2016, o 20:21

Z czego najlepiej złożyć strzelców alpejskich?

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 12 maja 2016, o 21:41

Gorgon Studion posiada w ofercie metalowe figurki.

Pytanie brzmi: jaki okres chcesz zbierać?
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Oscar Flamberg

Postautor: Oscar Flamberg » 12 maja 2016, o 22:46

Pomijając fakt, że nie ma żadnych ekstra zasad do Gebirgsjaegerów w Bolcie, można zrobić bezsensowną rozpiskę na nich wybierając heer veteranów lub grenadierów z pominięciem przeładowania oddziału Stg44 i Mp40 - podobno strzelcy alpejscy używali mnie ręcznej broni automatycznej, za to zabierali więcej amunicji do karabinów maszynowych. Ja również nie dokładam panzerfaustów - trudno, większość armii ich nie ma. Nie ma również odpowiednich armat dla piechoty górskiej - ale można używać zwykłych przeznaczonych dla piechoty. Ponieważ skłaniam się do 5. Dywizji, która walczyła w Italii, można jej przydzielić włoskie Semovente 75/18 i 34, ale są to tak niezwykłe działa, że nijak ich nie przedstawimy za pomocą modeli niemieckich - posiadają średnie działo p-panc z K6 HE oraz nitowaną konstrukcję, przez co są tanie i zabójcze. Sporo dobrych pomysłów jest zawartych w dodatku Fortress Italy do Flames of War - np. sugestia o wykorzystaniu zamiast pojazdów rozpoznawczych zwiadowców - jest tak w armii australijskiej (3 zwiadowców z karabinami lub peemami) oraz chyba japońskiej - tutaj można im dać Stg44 i wystawiać jako zwykły oddział bez specjalnych zwiadowczych zasad. Ja postanowiłem w Stg wyposażyć NCO, a jego zastępcę w Mp40.

Gebirgsjagerów tworzę sklejając starą piechotę z okresu 43-45 (dzisiaj została zastąpiona przez Grenadierów) w zwykłych mundurach (widać na zdjęciach, że były wykorzystywane przez GJ), ale zamiast hełmów wkładam im czapki (na ramce Grenadierów są po dwie takie głowy, na starej ramce jedna - w sumie można nazbierać). Ponieważ w klubie rozporządzamy różnymi zestawami figurek, oryginalne wyposażenie tylne od starych figurek niemieckiej piechoty - chlebak, manierkę, menażkę, maskę p-gaz - wklejam na grenadierów, a GJ przyklejam chlebaki z manierkami oraz łopatki piechoty z zestawów Grenadierów i piechoty Blitzkriegowej, natomiast na plecach umieszczam im plecaki górskie (wzór był niemal uniwersalny w całej Europie) od brytyjskich komandosów, przez co nabierają wyglądu na prawdziwych górali. Raz na kilka figurek zamiast plecaka daję żołnierzowi zwiniętą linę do wspinaczki skręconą z cienkiego miedzianego drutu i zwiniętą w odpowiedni zwój.

Gebirgsjegerzy dopiero pójdą do malowania, ale ponieważ była to formacja elitarna o długiej historii, zamierzam lekko pomieszać im kolory mundurów oraz przynajmniej części pozostawić grafitowe spodnie z początkowego okresu wojny. Nieźle prezentują się także figurki z zestawu Grenadierów (te bez Zeltbahnów) - przynajmniej jeden ma seksownie wykładane na cholewki butów skarpety z owczej wełny. Buty wspinaczkowe w odróżnieniu od reszty mojej niemieckiej piechoty będą z brązowej skóry. Muły zapożyczę od Chinditów.

W dalszej kolejności niewątpliwie sięgnę po śliczne figurki Gorgony, które rwą, gniotą, szarpią i nie pozostawiają złudzeń, że trzeba je mieć, ale to za jakiś czas. Są tam przede wszystkim świetne modele w anorakach, czyli zimowych kurtkach, ale także można z nich zrobić zimowe patrole w maskujących kombinezonach.

Awatar użytkownika
Parufka

Postautor: Parufka » 13 maja 2016, o 08:38

Hehehe no to robimy ich dokładnie tak samo :).
Też robię swoich na bazie starych grenadierów z oporządzeniem plus plecaki i liny, czasem czekany.
Z tymi spodniami m37 w kolorze steingrau to nie szalej bo one bardzo szybko wyszły z użycia i poza erly war nigdzie już ich nie było.
Na przykład jeżeli chcesz robić Górali tematycznie to w operacji pod Narvikiem czy też Kreta można im dać hełmy spadochroniarzy bo część jednostek była tam zrzucana na spadochronach po krótkim przeszkoleniu.
Stg na pozną wojnę dla górali także wchodzą w grę ale raczej nie w formie mini maxów naładowanych tymi karabinami.
Jeżeli na przykład chodzi o LMG to górale używali do końca wojny najczęściej mg34 bo karabin ten miał mniejszą szybkostrzelność i zużywał mniej amunicji, którą oni musieli taskać. Generalnie jeżeli chodzi o uzbrojenie to górskie mausery czyli te krótsze tak jak kawalerysjkie i jakieś pojedyncze PMy w naszych realich.
Pamiętaj o zrobieniu szarotek na rękawach i czapkach bo tego góralom nigdy nie może zabraknąć :).
Kwestia faustów mnie zaciekawiła bo odtwarzam tą jednostkę od jakiegoś czasu i przyznam, że nie widziałem nigdzie zdjęcia na którym górale by ich używali. Popytam kolegów co wiedzą na ten temat :).

Awatar użytkownika
ZBQJ

Postautor: ZBQJ » 13 maja 2016, o 11:57

do wystienia dioramowego na półeczce genialnie bedzie wyglądał drache fa 223 w skali 48
2011-2017 Z-R-P
Space Wolves 22-2-1
Dogs of War 1-0-1
Sister of Battle 2-1-1
Chaos Warriors 2-1-1
Szwecja 4-2-4
Dust Tactics Axis 2-0-3
Fallschirmjäger 20-2-3

Oscar Flamberg

Postautor: Oscar Flamberg » 13 maja 2016, o 15:17

Parufka pisze:Pamiętaj o zrobieniu szarotek na rękawach i czapkach bo tego góralom nigdy nie może zabraknąć :).
Kwestia faustów mnie zaciekawiła bo odtwarzam tą jednostkę od jakiegoś czasu i przyznam, że nie widziałem nigdzie zdjęcia na którym górale by ich używali. Popytam kolegów co wiedzą na ten temat :).

Przyjąłem skalę mocno heroiczną i nie daję GJ oryginalnej broni z ramek niemieckiej piechoty - tych delikatnych mauserów, które zapewne są najbardziej odpowiednie skalowo, tylko sprzęty od Grenadierów i Blitzkriegu, które są lekko masywniejsze. Dzięki za uwagę o MG34! :) Co prawda pierwsza dwójka ma już zrobione MG42, ale kolejnych uzbroję zgodnie z Twoją sugestią. Podobnie jak nie poszaleję ze spodniami. ;) Jeśli już obaj nie widzieliśmy zdjęć górali z pzfaustami, to być może coś jest na rzeczy - podziel się, proszę, tym, czego się dowiesz!
Szarotki w takim razie na pewno się pojawią! Cenne spostrzeżenie! Ponieważ w kwestii Niemców nie jestem aż takim purystą jak przy Polakach, mniej zdobywam wiedzy na ich temat i detale umykają.

Awatar użytkownika
Schalazar

Postautor: Schalazar » 15 maja 2016, o 20:01

A ja chciałem tylko dodać, że zajefajne modele są od tego producenta:

http://www.gorgon-studios.com/index.php?main_page=index&cPath=18_19

Sam będę lada moment zamawiał od nich WP1939

Pozdrawiam

Wróć do „Armie”