1 Dywizja Pancerna - nowa "nacja"

Oscar Flamberg

Re: 1 Dywizja Pancerna - nowa "nacja"

Postautor: Oscar Flamberg » 19 gru 2016, o 22:44

Mati... i Ty też... :(

Powstał pomysł zdegradowania Jaruzelskiego - nie mam pojęcia, o ile stopni, ale znając Antoniego M. to do zera. Ale tutaj pojawiła się taka zagwozdka, że jeśli był on generałem LWP, które było armią w gruncie rzeczy nielegalnego państwa, jakim był PRL - to właściwie w świetle prawa Jaruzelski nie jest generałem.

Awatar użytkownika
mati.pl

Postautor: mati.pl » 19 gru 2016, o 22:52

Jakie nielegalne państwo? Bo nie ogarniam? Ja za politykowanie na tym forum optowałbym za banami
Obrazek

Oscar Flamberg

Postautor: Oscar Flamberg » 19 gru 2016, o 23:23

Jeśli dobrze rozkminiam, Mati (jesteś ze stolicy?...) - masz tam bliżej, to się pytaj! Co ja będę na forum objaśniał? :P Dyskusja jakkolwiek polityczna - w potocznym rozumieniu polityki - to faktem jest, że dowodzona i organizowana przez Rosjan armia polska na wschodzie, służąca umacnianiu niechcianego reżymu, jest mocno dwuznaczna. Szczególnie gdy przychodzi do walki z podziemiem niepodległościowym... :(
Fakt jest taki, że Brygada w stylu ruskim nie liczyła się ze stratami, których nie było kim uzupełnić, współdziałanie piechoty z czołgami było słabe, polskich oficerów brakowało, więc w gruncie rzeczy liczba czerwonoarmistów przekraczała zapewne 50% - jeszcze nie dotarłem do Śledzińskiego - na razie czytam autorów z epoki, żeby zdobyć pewien ogląd rzeczy.
Natomiast co jest ciekawe - wbrew obiegowym opiniom do 1945 roku 1 BPanc.im.BW jeździła wersjami T-34 z armatą 76mm (czteroosobowa załoga)! Niektóre podobno pamiętały jeszcze Lenino. Natomiast wozy dowódcze z armatą 85 mm często miały podwójnego dowódcę - tego jeszcze nie rozumiem - to znaczy np. wozem dowódcy kompanii dowodził inny oficer - podczas gdy obaj byli na pokładzie. Zastanawiające to o tyle, że w takim razie dowódca kompanii musiał zajmować stanowisko nominalnego dowódcy czołgu (Janka), faktyczny dowódca czołgu po staremu (jak w wersji 4-osobowej) pełnił rolę celowniczego (Gustlika), w wieży siedział jeszcze ładowniczy (Tomasz), a z przodu kadłuba celowniczy rkm (początkowo nie każdy celowniczy rkmu miał kwalifikacje do obsługi radiostacji - więc zapewne sowieckim zwyczajem montowano je na co drugim-trzecim wozie) i mechanik-kierowca (czyli Grzegorz i Wichura).
Co więcej, 1 BPanc.im.BW dość często współdziałała z 13 pułkiem artylerii pancernej, który był uzbrojony w SU-85 - kompletnie nieopłacalny w grze pojazd, choć jest model Rubiconu, więc na pewno warto mieć - taktyka przypominała tę, stosowaną przez 10 Pułk Strzelców Konnych - szybkie Crommwelle na przynętę, zaczajone za ich plecami Achillesy na rozwałkę.
Więc jeśli można, zostawmy już rozważania o Urbanie - i jeśli ktoś miałby opinię na podstawie własnych lektur, czy warto się zajmować zagadnieniem w kontekście walki Polaków - to poproszę!

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 19 gru 2016, o 23:24

est sens pisania na ten temat?..

Nie. Marnowanie czasu, czysta praca hobbistyczna, są ciekawsze (boltowo) tematy.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Oscar Flamberg

Postautor: Oscar Flamberg » 19 gru 2016, o 23:24

mati.pl pisze:Jakie nielegalne państwo? Bo nie ogarniam? Ja za politykowanie na tym forum optowałbym za banami

Aha - i nie mam nic przeciwko - uposażony w bana nie będę miał ciągotek do wypisywania bzdur na forum i irytowania Groszka.

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 19 gru 2016, o 23:37

Choćby Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, ja niestety nie znajdę czasu przez co najmniej pół roku dla stworzenia takiej listy - zresztą mam Vichystów na głowie. ;) W Polsce łatwo dostępnych (od ręki) powinno być przynajmniej półtuzina książek, są pamiętniki, albumy, opracowania bitew (np. Gazala). Na uwagę zasługuje chociażby agresywny sposób użycia carrierów tudzież dwukrotna (etatowo) liczba dział na stanie, używanie broni zdobycznej, sprawność w wypadach zwiadowczych.

Mamy jeszcze dywizje oraz brygadę walczące we Francji w 1940, kampanie włoską... odnośnie 1 Brygady chodzi mi o małe szanse spotkania takowej w polu z racji, że to wpasowuje się w Tank Listę z czołgami za 200-235 punktów. Lepiej wybrać jakąś dywizję piechoty.

Oczywiście dedykowana Powstańcom Warszawskim ze wsparciem Berlingowców również byłaby interesująca.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
mati.pl

Postautor: mati.pl » 20 gru 2016, o 06:13

To ci powiem tyle, że przestań pisać o rzeczach, o których nie masz za dużo pojęcia, bo tylko obrażasz ludzi, którzy walczyli i ginęli, w imię obrony ojczyzny. Nie mieli innej opcji niż walka w Wojsku Polskim utworzonym w ZSRR, a chcieli wyzwolić Polskę spod okupacji niemieckiej. I przestań pisać o nielegalnym wojsku, nielegalnym państwie, bo tworzysz paradox. Proszę podziękować aliantom zachodnim, że w latach 1945-1989 mieliśmy taki utrój, jaki mieliśmy. A państwo polskie było uznane przez wszystkie kraje na świecie i organizacje międzynarodowe. Polska armia działała w ramach ONZ itp. W tym momencie skończmy pisanie bzdur. Eot
Obrazek

Wróć do „Zasady 2.0”