Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Olgierd
Posty: 245
Rejestracja: 13 sie 2015, o 20:29

Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Olgierd » 27 gru 2017, o 11:49

Obrazek
Obrazek

W imieniu Figurkowych Gier Bitewnych (https://sklep.fgb.club/) oraz Matisoft Gaming Club mamy przyjemność zaprosić Was na sobotę z Bolt Action. Ponieważ pojawiło się wiele głosów sugerujących zorganizowanie wydarzenia o „nie turniejowym” charakterze postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw i jako dodatek do tradycyjnej serii Warsaw Uprising (która powróci w lutym) zapewnić możliwość luźnej gry dla osób o mniej kompetetywnym nastawieniu ;)


1. Zasady ogólne

Sobota z Bolt Action to jednodniowe wydarzenie, które odbędzie się 27.01.2018r.w FGB (Warszawa, ul. Żelazna 69a) gdzie każdy z graczy rozegra 2 bitwy.


Gramy na 1000 pkt, jednym plutonem złożonym zgodnie z dowolnym selektorem, na oficjalnych zasadach Bolt Action. Dopuszczone są wszystkie książki armijne, suplementy (nowe jednostki, selektory, bohaterowie imienni) oraz obowiązują oficjalne FAQ i Erraty.
Niedopuszczone są wszystkie zasady opcjonalne/eksperymentalne/wymagające zgody przeciwnika z jakiegokolwiek źródła (bohaterowie specjalni ze strony, samoloty, kamerzyści itd.).
Gramy jedna rozpiską przez wszystkie bitwy. Z szacunku dla innego gracza postarajcie się, żeby była czytelna, wydrukowana, przepisana, na tablecie na którym coś będzie widać.

Co jest już tradycją wszystkich wydarzeń Bolt Action dopuszczone do gry będą jedynie w pełni pomalowane armie z wykończonymi podstawkami, obowiązuje również pełen WYSIWYG. Pojazdy mogą być zarówno w skali 1:56 jak i 1:48, sugerujemy jednak aby nie mieszać skali w jednej armii.

Aby wziąć udział w grze należy posiadać kartę klubową FGB lub w dniu wydarzenia dać srebrną kartę FGB. Dodatkowo istnienie możliwość uczestnictwa dla osób nie posiadających powyższych – pamiętamy Wasze sugestie na tę kwestię i alternatywnie proponujemy wpłatę w wysokości 15zł ;)
Limit miejsc wynosi 12 i nie przewidujemy możliwości jego zwiększenia – maksymalna ilość stołów to 6 i więcej zwyczajnie się nie zmieści!

Podczas turnieju gracze będą dzieleni na strony konfliktu i w miarę możliwości parowani zgodnie z posiadanymi rozpiskami i do odpowiednich stołów i scenariuszy, dlatego proszę o wcześniejszy wybór armii, tak żebym mógł odpowiednio dopasować pary i tereny.

Dla wybranych graczy przewidujemy drobne upominki, zapewnione przez Figurkowe Gry Bitewne!

2. Harmonogram

Turniej ma miejsce w sobotę 27.01.2018r. Rozkład godzinowy przedstawia się następująco:

10:00 – zapisy i zgłoszenia
10:15 – 13:15 – Bitwa 1
13:15 – 14:00 – Przerwa obiadowa
14:00 – 17:00 – Bitwa 2

Jako że w planach są do rozegrania dwie gry zamiast trzech zdecydowaliśmy się na zwiększenie limitu czasowego do 3h, dodatkowo nie są to zupełnie sztywne ramy. Musicie jednak pamiętać, że trzeba zmieścić się w godzinach otwarcia, czyli 10 – 18 ;)

3. Scenariusze
UWAGA – scenariusze przygotowane na to wydarzenie nie będą miały stricte turniejowego charakteru. Każdy z nich będzie dopasowany pod konkretny stół (6 stołów, 6 scenariuszy, w przypadku mniejszej ilości graczy któryś zostanie odrzucony). Zgłaszajcie oczywiście ewentualne uwagi, aczkolwiek 100% balans może być nieosiągalny przy tego typu scenariuszach.

Każda z gier trwa 6 tur.

1) Złoto dla… szalonych!

„Wojna nieubłaganie zbliża się ku końcowi. Przegrywający naziści postanowili wywieźć do tajnych kryjówek wszystkie kosztowności i dzieła sztuki jakie tylko zdołają ukraść. Przypadkowo jeden ze składów kolejowych wiozących niezliczone ilości złota został zbombardowany przez alianckie siły powietrzne. Zwiad obu stron donosi o bogactwach jakie czekają niepilnowane pośrodku ziemi niczyjej. Chociaż niemieckie najwyższe dowództwo wyraźnie zabrania prowadzenia działań na własną rękę, dowódca plutonu stacjonującego nieopodal zniszczonego pociągu postanowił wykorzystać okazję na wyciągnięcie korzyści z przegranej już wojny. Po drugiej stronie frontu, pomimo identycznych rozkazów, aliancki oficer podejmuje decyzję o wymarszu w celu przejęcia złota. Oba plutony docierają pod osłoną nocy do zbombardowanego taboru kolejowego i kiedy na niebie pojawiają się pierwsze promienie słońca, okazuje się, że pchani żądzą złota żołnierze są zaledwie metry od wroga!”

Gracze dzielą stół na ćwiartki i rzucają kością - wygrywający wybiera ćwiartkę i stawia w niej swój oddział. Gracz przeciwny wystawia swój oddział w ćwiartce przeciwnej (licząc po skosie). Następnie gracze wystawiają swoje oddziały naprzemiennie. Armie obu graczy muszą znaleźć się w całości na stole w obrębie zajmowanej ćwiartki. Obserwatorzy i snajperzy mogą korzystać z zasad forward deployment w obrębie własnej ćwiartki. Jedynym ograniczeniem dotyczącym wystawienia oddziałów jest zachowanie 1” odległości od oddziałów przeciwnika.
W pozostałych dwóch ćwiartkach na środku (18”/12”) gracze umieszczają skrzynię ze złotem - w każdej ze skrzyń znajduje się 15 sztabek złota (znaczników/monet). Celem gry jest przeniesienie jak największej ilości złota za dowolną krawędź stołu.

Aby podnieść sztabkę złota ze skrzyni oddział musi znajdować się na koniec swojej tury maksymalnie 1” od niej. Złoto mogą przenosić dowolne oddziały piechoty oraz dowolne pojazdy, również puste transporty. Do podniesienia jednej sztabki potrzeba dwóch ludzi – to ograniczenie dotyczy wszystkich oddziałów przenoszących złoto. Tak więc small team jest w stanie podnieść 1 sztabkę, oddział 6 ludzi – 3 a oddział 9-osobowy 4 sztabki. Pojazdy nie mają ograniczenia co do ilości transportowanego złota. Oddział może podnieść jedną sztabkę na turę.
W przypadku śmierci niosących sztabki pozostają w miejscu gdzie znajdowali się w momencie ostrzału. Jeśli zniszczona została jedynie część oddziału gracz musi zmniejszyć ilość posiadanych przez drużynę znaczników aby zachowane było powyższe ograniczenie.
Złoto można przenosić rozkazami advance lub run, jednakże w przypadku strzelania modele niosące sztabki nie mogą oddać strzału – strzela jedynie reszta oddziału. Sztabek nie można przekazywać innym oddziałom.
Po podniesieniu pierwszej sztabki (jeśli oddział ma możliwość niesienia większej ilości) oddział ogarnia gorączka złota. Ta zasada specjalna sprawia, że oddział w następnej turze aby oderwać się od zbierania skarbu musi zdać dodatkowy test morale z modyfikatorem -1 za każdą posiadaną sztabę złota (znacznik), oprócz testu za pin markery W przypadku zdania testu oddział może wykonywać swój ruch normalnie (lub też wykonać dalszy rzut na morale ze względu na pin markery zgodnie z normalnymi zasadami). W przypadku oblania – otrzymuje rozkaz down obrazujący gorączkowe zbieranie rozsypanego wokół skrzyni złota. Na koniec tury oddział ten otrzymuje kolejny znacznik i w następnej musi zdawać test na gorączkę złota ponownie. W momencie otrzymania maksymalnej ilości znaczników oddział jest traktowany jakby automatycznie zdał test – żołnierze wiedzą, że nie zabiorą ze sobą więcej złota i starają się jak najszybciej uciec z tym posiadanym.
Aby zdobyć znaczniki oddział musi przekroczyć dowolną krawędź stołu. Oznacza to, że każdy z modeli musi mieć możliwość wyjścia całkowicie poza stół. Nie można opuścić stołu wykonując escape move, konsolidację po wygranej walce wręcz lub jakikolwiek inny dodatkowy ruch. Po opuszczeniu pola gry oddział nie wraca na nie, nie jest jednak traktowany jako zniszczony do puli zdobytych punktów przeciwnika. Oddziały nieposiadające złota nie mogą opuszczać stołu.
Gracze otrzymują po 1 punkcie za każdy zniszczony oddział przeciwnika. Dodatkowo każda sztabka złota warta jest po 2 punkty.

2) Ściśle tajne
„W pobliskim miasteczku ruch oporu ukrył dokumenty i mapy, które pomogą nam poznać plany przeciwnika. Niestety nie wiemy gdzie dokładnie partyzanci schowali te cenne informacje. Musimy zlokalizować i przechwycić dokumenty zanim zrobi to przeciwnik.”
Centralnym punktem mapy są trzy domy. Jeden z nich znajduje się dokładnie na środku stołu, pozostałe dwa ok 5-6” w stronę krótszych krawędzi. Domy te otoczone są płotem lub murem, w którym znajduje się kilka furtek lub przejść.
Gracz sporządza trzy znaczniki: są to małe karteczki, gdzie na jednej z nich oznacza dokumenty w dowolny sposób (chociażby X). Następnie składa wszystkie 3 identycznie, miesza i oddaje drugiemu graczowi. Ten (oczywiście bez sprawdzania co jest na której kartce) umieszcza po jednej w każdym z 3 centralnych domów. Jeśli domy są wielopoziomowe, znaczniki znajdują się na parterze. Efekt jest taki, że żaden z graczy nie wie gdzie znajduje się poszukiwany znacznik.

Gracze rzucają kością, wygrywający wybiera stronę. Następnie gracze wystawiają naprzemiennie połowę swoich jednostek (zaokrągloną w górę) w 6” od swojej krawędzi rozpoczynając od gracza wybierającego krawędź, pozostałą połowę przenoszą do first wave. Spotterzy i snajperzy wystawiani są na własnej połowie stołu jednak powyżej 12” od domów w których znajdują się znaczniki.
Celem gracza jest zdobycie i przechwycenie oznaczonego znacznika. Aby dowiedzieć się czy znacznik znajdujący się w danym domu jest oznaczony musi on wejść do domu oddziałem piechoty, innym niż small team. Po wejściu do budynku gracz sprawdza czy jest to poszukiwany znacznik, przy czym NIE informuje on przeciwnika o tym czy odnalazł dokumenty. Po sprawdzeniu składa on kartkę z powrotem i umieszcza przy tym oddziale piechoty – od tej pory niesie on znacznik. Jeżeli gracz przejmuje znacznik w trakcie obowiązywania Night fight – sprawdza on kartkę dopiero po zakończeniu danej rundy. Obrazuje to chaos jaki zapanował ze względu na zapadający mrok.
Oddziały niosące znacznik poruszają się, walczą i strzelają normalnie. Nie mogą przekazywać znacznika innym oddziałom. Przejęcie znacznika następuje w walce wręcz – wygrany oddział przechwytuje znacznik, sprawdza jego zawartość na wyżej wymienionych zasadach i od tej pory niesie go ze sobą.
Gracze otrzymują 1 pkt za każdą wyeliminowaną kostkę przeciwnika. Dodatkowo 4 pkt za utrzymanie znacznika do końca gry w swoim posiadaniu.
Aby zobrazować kończący się dzień od drugiej tury przed wylosowaniem pierwszej kości rozkazu gracze rzucają kością. W 2 turze na 6+ dzień się kończy i nastaje noc zgodnie z zasadami Night fight. Jeśli dalej trwa dzień rzuty są ponawiane w 3 turze – na 5+, w 4 – na 4+ itd. Ponieważ siły nie są przygotowane do walki w nocy nie stosujemy tutaj zasady flary.
Obrazek

3) Wróg u bram
„W zrujnowanym Stalingradzie zacięte walki toczą się o każdą ulicę. Jednakże w ogniu wojny toczy się jeszcze jeden, osobisty pojedynek między dwoma wybitnymi snajperami.”

Gracze dzielą swoją armię na 3 części – połowa armii jest wystawiana na stole, ¼ w first wave, ¼ w rezerwach. Dopuszczony outflank! Następnie rzucają kością, wygrywający wybiera stronę i pierwszy wystawia oddział w strefie 12” od dłuższej krawędzi stołu. Gracze wystawiają swoje oddziały naprzemiennie. Forward deployment obowiązuje zgodnie z zasadami podręcznikowymi.
Celem graczy jest zajęcie znaczników, znajdujących się na środku każdej ćwiartki. Aby zająć znacznik gracz musi posiadać oddział w całości w 6” od znacznika, jednocześnie nie może znajdować się przy nim żaden oddział przeciwnika (również w całości). Znaczniki zajmuje piechota i artyleria (bez small teamów) oraz pojazdy opancerzone (minimum 7 pancerza) niebędące pustymi pojazdami.
Dodatkowo w zrujnowanym mieście toczy się pojedynek snajperów. Każdy z graczy otrzymuje dodatkowy dwuosobowy oddział – gracz niemiecki/osi - Majora Ervina Königa, gracz sowiecki/aliancki - Wasilij Zajcewa. Ten drugi ma zasady zgodnie z podręcznikowymi (spotter z pistoletem), pierwszy jak poniżej:

Weteran, karabin snajperski + pistolet, spotter pistolet.
- Major otrzymuje modyfikator +1 do trafienia (czyli bazowo trafia na 2+)
- Posiada karabin snajperski +1 PEN
- Legendarna renoma majora sprawia, że daje on +1 do morale jednostkom sojuszniczym w 12” od niego

Pozostałe zasady są zgodne z podręcznikowymi (w tym forward deployment). Snajperzy mogą zwyczajnie uczestniczyć w walce i strzelać do oddziałów przeciwnika.
Ponieważ armie graczy jako główny cel mają za zadanie zająć miasto nie są one zaangażowane w walki snajperów. Mogą strzelać do Zajcewa/Majora jednakże niezależnie od modyfikatorów oraz broni jakiej używają trafiają do nich zawsze na „lucky shotach”, czyli 6 na 6 (również bronie z zasadą indicert, niezależnie od wstrzelenia w cel). Ma to obrazować świetną znajomość terenu oraz praktycznie niemożliwe wykrycie strzelców wyborowych.
Drużyn Majora/Zajcewa nie obowiązuje zasada exceptional damage, co oznacza że pierwszą ofiarą zawsze będzie adiutant/obserwator. Dotyczy to również ostrzału od bezpośredniego rywala.

Punktacja za scenariusz przedstawia się następująco:
- 1pkt. za wyeliminowany oddział przeciwnika
- 2pkt. za zajęty znacznik (na koniec gry)
- 2pkt. jeśli snajper przeciwnika zginął od ostrzału innego oddziału niż drugi snajper
- 4pkt. jeśli snajper przeciwnika zginął od ostrzału drugiego snajpera (np. Major zastrzelił Zajcewa)

4) Sahara
„Podczas kampanii afrykańskiej wyczerpane oddziały dramatycznie potrzebują wody. Zwiad donosi, że w pobliskiej wiosce zauważono studnie i oazy. Oddziały nie czekając na rozkazy wyruszają żeby zabezpieczyć cenną wodę zanim zrobi to przeciwnik.”

Gracze dzielą armię na połowę, pierwszą wystawiają w strefie 12” od dłuższej krawędzi, pozostałe jednostki znajdują się w rezerwie. Następnie rzucają kością, wygrywający wybiera stronę i rozpoczyna wystawianie jednostek – gracze wystawiają się naprzemiennie.
Celem gry jest zabezpieczenie studni i oazy, znajdujących się 24” od dłuższych krawędzi oraz 24” od krótszych krawędzi stołu. Punkty te zajmują oddziały piechoty (bez small teamów) lub pojazdy opancerzone (poza pustymi pojazdami) znajdujące się w całości w 6” od niego. Dodatkowo w 6” nie może znajdować się inny oddział przeciwnika (również w całości).
Podczas gry aby zobrazować wycieńczenie oddziałów wszystkie jednostki znajdujące się na stole (nie dotyczy rezerw poza stołem!) otrzymują permanentny modyfikator -1 do morale. Jeśli na początku tury gracz kontroluje studnię/oazę wszystkie jego jednostki w 12” od znacznika na czas trwania tej tury nie otrzymują powyższej kary.
Dodatkowo w trakcie gry obowiązują zasady Weather Effects z Duel in the Sun. Gracze na początku tury rzucają kością – na 4+ rozpoczynają się efekty pogodowe. Aby sprawdzić jakie mają miejsce należy rzucić kością i porównać wynik zgodnie z poniższą tabelą:
Obrazek

Punktacja scenariusza jest następująca:
- 1pkt. za wyeliminowany oddział przeciwnika
- 3pkt. za kontrolowany znacznik (na koniec gry)

5) i 6)…?

Pozostałe dwa scenariusze jeszcze w trakcie wybierania, chętnie posłucham sugestii co chcecie zagrać ;)

Dodatkowo efekt pierwszej rundy będzie miał wpływ na drugą – jeśli któraś ze stron (alianci lub oś) uzyska przewagę w wygranych scenariuszach otrzyma ona pewien bonus strategiczny na drugą rundę – pozostanie on jednak tajemnicą do dnia wydarzenia ;)

Zapraszam do zapisów i do zobaczenia w styczniu!


Zapisy:

1) Bayer
2) Bamberinho
3) Snols
4) Maciej W.
5) Olgierd*
Ostatnio zmieniony 8 sty 2018, o 15:00 przez Olgierd, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Grolshek
Posty: 1968
Rejestracja: 17 lis 2014, o 12:28

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Grolshek » 27 gru 2017, o 12:56

Po nocy jestem niestety więc nie dam rady zagrać. Ale tereny w piątek ogarniemy :)
Matisoft Gaming Club

sliwka
Posty: 176
Rejestracja: 15 sty 2016, o 09:18

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: sliwka » 28 gru 2017, o 00:24

Hmmm, szkoda ze ferie bo bym zrobil 25% frekwencji :cry: Ale tak to jest, nigdy wszystkim nie dogodzisz, na nastepny nieturniej mam nadzieje ze juz wymowek nie znajde ;)

Bayer
Posty: 342
Rejestracja: 3 cze 2015, o 10:13

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Bayer » 28 gru 2017, o 12:40

Wpisz mnie Olo, z armia się dostosuje do zapotrzebowania :)
Matisoft Gaming Club

Olgierd
Posty: 245
Rejestracja: 13 sie 2015, o 20:29

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Olgierd » 28 gru 2017, o 14:06

sliwka pisze:Hmmm, szkoda ze ferie bo bym zrobil 25% frekwencji :cry: Ale tak to jest, nigdy wszystkim nie dogodzisz, na nastepny nieturniej mam nadzieje ze juz wymowek nie znajde ;)


Jedyny wolny termin był w ferie, więc niestety nie było wyboru, natomiast na luty planujemy wstępnie WU3. Domyślam się, że nie każdemu to pasuje, ale opcje były ograniczone :(

sliwka
Posty: 176
Rejestracja: 15 sty 2016, o 09:18

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: sliwka » 28 gru 2017, o 17:25

Taki lajf, nie marudze wiecej. Do nastepnego ...

Bamberinho
Posty: 137
Rejestracja: 26 lis 2014, o 15:52

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Bamberinho » 29 gru 2017, o 11:27

To ja się mogę z brytolami pojawić.

Rozumiem że jeśli event dojdzie do skutku, to odpowiednio wcześniej będzie podany numer konta na który należy przelać 15zł (nie mam karty FGB).

Olgierd
Posty: 245
Rejestracja: 13 sie 2015, o 20:29

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Olgierd » 30 gru 2017, o 00:09

Wpłata będzie już na miejscu, bez żadnych przelewów ;)

Awatar użytkownika
Snols
Posty: 92
Rejestracja: 11 lip 2016, o 18:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Snols » 2 sty 2018, o 11:31

Zgłaszam swój udział.

Olgierd
Posty: 245
Rejestracja: 13 sie 2015, o 20:29

Re: Sobota z Bolt Action w FGB - 27.01.2018r.

Postautor: Olgierd » 10 sty 2018, o 12:18

Przypominam o zapisach, jako że termin imprezy zbliża się nieubłaganie ;) Im nas więcej tym lepiej, a też dla mnie ważna informacja ile stołów i scenariuszy przygotowywać


Wróć do „Imprezy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość