Bolt Action - początek..

czyli wszystko co nie pasuje do innych forów
Awatar użytkownika
Ranger
Kontaktowanie:

Re: Bolt Action - początek..

Postautor: Ranger » 31 paź 2016, o 20:54

Podbiję jeszcze temat z kolejnym pytaniem: czy w praktyce były duże różnice pomiędzy M3 a M5 Halftrack (wersja dla Aliantów)? Tego drugiego widzę tylko od Warlorda na zamówienie, a na rynku łatwiej dostać M3. Dzięki za pomoc :)

Awatar użytkownika
Pumba

Postautor: Pumba » 1 lis 2016, o 00:56

W praktyce największą różnicą były inne silniki, a jeśli chodzi o różnice wizualne to:

- M5 miał przedział załogi wykonany z giętej blachy, nie ciętej i spawanej pod kątem prostym jak M3 (to chyba najbardziej charakterystyczna różnica pomiędzy nimi) tu M5: Obrazek
- M5 miał inne błotniki niż M3 (aczkolwiek można zobaczyć M5 z błotnikami M3 i odwrotnie)
- Troszke inne umiejscowienie reflektorów

Teilweise

Postautor: Teilweise » 4 lis 2016, o 11:15

Witam Kolegów. Mój pierwszy post na forum.

Chciałem wejść w system. Nie mam póki co dużego doświadczenia z bitewniakami. Przejrzałem wstępnie podręcznik i przeczytałem opisy poszczególnych armii na stronie producenta.

Chciałem zacząć od gry Niemcami i to pojawiają się pierwsze pytania:

1. Jakie okres jest preferowany w Warszawie? Midi czy late?
2. Z przyczyn obiektywnych nie moge sobie pozwolić na zakup staretera. Jestem zmuszony figurki dokupywać sukcesywnie co jakiś cas i w międzyczasie je malowac. Może ktoś doradzić co kupić na początek? I w ogóle coś doradzić jak ugryźć temat. Póki co wydaje mi się wszystko skomplikowane.

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 4 lis 2016, o 15:11

1. Late, takie tendencje są w całej Polsce. Z drugiej strony część figurek, a nawet armii jest uniwersalnych i wystarczy jedynie dokupować sprzęt. ;)
2. Bez startera można się spokojnie obejść, pieniądze możesz wydać mądrzej. Na początek polecam pudło grenadierów, Stuga III bądź Panzer IV (nieco droższy), Pumę. Armię 1000 Pkt. za jakieś 260 zł już masz i nie będzie ona marna (Oficer, 3 drużyny weteranów SS obładowanych sprzętem, dwa pojazdy). Swoją przygodę z Boltem możesz rozpocząć od obejrzenia rozrywki na żywo, gra ani budowa armii skompilowana nie jest. ;)
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Olgierd

Postautor: Olgierd » 4 lis 2016, o 15:39

Tak jak napisał Telamon, najlepiej kupować wszystko samemu i dostosowywać zakupy to potrzeb i możliwości ;) I rzeczywiście, najlepiej jest obejrzeć grę na żywo lub umówić się z kimś na naukę grania, gdzie wszystko zostanie wytłumaczone i zaprezentowane ;)

Awatar użytkownika
Schalazar

Postautor: Schalazar » 4 lis 2016, o 18:02

Jeśli byś wolał zbierać Niemców na Early, to ja z przyjemnością będę grał moim WP1939 przeciw nim ;) (jestem z okolic Warszawy)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Smig

Postautor: Smig » 11 maja 2017, o 13:19

Witam, to chyba właściwy temat.
Kiedyś sobie w przypływie chwili kupiłem box jankesów do pomalowania. Uznałem ostatnio że w sumie warto obaczyć o co chodzi w BA i po obejrzeniu filmiku warchimery o zasadach postanowiłem wejść w ten system, jednakże doświadczenie mam tylko z infinity. Stąd trzy sprawy:
1. Ile punktów to jest minimum? 500 wydaje się być już sensowne jako skirmishe, ale startery są dopiero od 1000. Czy zdarzają się gry na 500 w ogóle?
2. W co inwestować? Wiadomo ze Sherman to następny ważny zakup. Wcześniej zamierzam sobie kupić 30cal HMG, jako wyznawca zasady "always more Dakka". Ale co dalej - lepiej iść w moździerze czy obserwatorów do nalotów? Gdzieś pewnie jakieś działo samobieżne? Ale co ważniejsze - czego się wystrzegać, co jest marnotrawstwem pieniędzy i punktów przez bycie bezużytecznym na stole?
3. No i najważniejszy punkt: czy ktoś z Warszawy ma dwie armie i chciałby zrobić mi bitwę pokazową? Chciałbym zagrać by upewnić się ze warto wchodzić w ten system. No i od czasu filmiku warchimery się edycja zmieniła, wiec spodziewam się ze są jakieś zmiany, a zasad najlepiej się uczy w praktyce w końcu.

Awatar użytkownika
Marios

Postautor: Marios » 11 maja 2017, o 13:41

Smig pisze:Witam, to chyba właściwy temat.
Kiedyś sobie w przypływie chwili kupiłem box jankesów do pomalowania. Uznałem ostatnio że w sumie warto obaczyć o co chodzi w BA i po obejrzeniu filmiku warchimery o zasadach postanowiłem wejść w ten system, jednakże doświadczenie mam tylko z infinity. Stąd trzy sprawy:
1. Ile punktów to jest minimum? 500 wydaje się być już sensowne jako skirmishe, ale startery są dopiero od 1000. Czy zdarzają się gry na 500 w ogóle?
2. W co inwestować? Wiadomo ze Sherman to następny ważny zakup. Wcześniej zamierzam sobie kupić 30cal HMG, jako wyznawca zasady "always more Dakka". Ale co dalej - lepiej iść w moździerze czy obserwatorów do nalotów? Gdzieś pewnie jakieś działo samobieżne? Ale co ważniejsze - czego się wystrzegać, co jest marnotrawstwem pieniędzy i punktów przez bycie bezużytecznym na stole?
3. No i najważniejszy punkt: czy ktoś z Warszawy ma dwie armie i chciałby zrobić mi bitwę pokazową? Chciałbym zagrać by upewnić się ze warto wchodzić w ten system. No i od czasu filmiku warchimery się edycja zmieniła, wiec spodziewam się ze są jakieś zmiany, a zasad najlepiej się uczy w praktyce w końcu.

1. Ludzie zazwyczaj się umawiają na 750-1000 pkt, to już sporo, ale w Bolcie bardzo szybko się dobija do takich punktów.
2. Jak masz box jankesów to weź Shermana, zawsze się przyda a jak nie to ten od Italieri kosztuje dosłownie 60 pln więc nie szkoda jeśli potem zmienisz zdanie i zdecydujesz się na te kilka ulubionych czołgów z 50 dostępnych. Zestawy typu mmg/snajper/moździerz/artyleria/miotacz ognia/bazooka zawsze się przydadzą i kosztują tyle co 1,5ra powiększonego zestawu w mcdonaldzie. Każdy z nich jest przydatny jeśli zostanie zastosowany zgodnie z przeznaczeniem.
Jest mało rzeczy bezużytecznych, są lepsze i gorsze wybory, ale trzeba też samemu dojść czym gra się lepiej. Czy armią mobilną, czy stacjonarną czy mieszaną. Czy weterańską czy regularną czy niedoświadczoną czy mixem.
3. Może postaraj się najpierw "podpiąć" pod doświadczonych graczy i obserwuj od początku do końca co w tej grze robią tak żeby tłumaczyli przy okazji zasady. Wydaje mi się to bardziej dydaktyczne. Możesz w tym momencie od razu weryfikować co Ty byś zrobił a co zrobili gracze. Po takiej grze/grach już powinieneś wiedzieć więcej. Może to być na jakimś evencie czy podczas normalnej gry.

i polecam:
viewtopic.php?f=2&t=371
Strażnik subiektywnie postrzeganego balansu i rozsądku.

Awatar użytkownika
Smig

Postautor: Smig » 11 maja 2017, o 16:28

Ad 1. To rozsądne, bałem się trochę że standardem jest 2000 albo jakieś inne spore ilości, ten 1000 wydaje się rozsądnie jak patrzę na na koszty punktowe na Easyarmy.
Ad 2. Sherman bankowo będzie, jeno coś te Italeri podrożały. Warlordowe Shermany kosztują ~100, Italeri widzę po 80 (choć ciągle taniej niż warlordowe). Najtańsza opcja jaką znalazłem to Hobby Boss za 67, ale w skali 1:48. Z tego co czytałem, swego czasu był spór o Tamiyę 1:48, a nie jest to chyba puszka pandory którą chcę otwierać :lol:
Ad 3. No własnie ten filmik Warchimery o zasadach gry spełniał imho tę funkcję, teraz bym chętnie samemu spróbował. Szczególnie, że tak mi się łatwiej zapamiętuje zasady.

Dzięki za link, już zabieram się do lektury :)

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 11 maja 2017, o 16:45

Sherman Italeri to ok. 70zł. Chyba Warlord wymusił kiedyś podwyżkę ale i tak jest to opłacalne. ;) Potrzebny Ci jest tak naprawdę jeden taki czołg o ile nie bawisz się w Tanks War.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Wróć do „Dyskusje ogólne”