Kilka pytań od potencjalnego gracza i 1000pkt rozpiska na start

czyli wszystko co nie pasuje do innych forów
NieWiemCzyZacząćGrać

Kilka pytań od potencjalnego gracza i 1000pkt rozpiska na start

Postautor: NieWiemCzyZacząćGrać » 18 paź 2016, o 19:26

Dzień dobry :) . Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zabraniem się za grę w Bolt Action. Ogólnie rzecz biorąc, byłaby to moja pierwsza gra bitewna, nie licząc tegorocznego Polconu, gdzie rozegrałem jedną bitwę. Na dobry początek mam kilka pytań do nieco bardziej doświadczonych graczy:
- Jak aktywna jest społeczność w województwie dolnośląskim, w sensie jak często organizowane są jakieś imprezy, by nie trzeba było umawiać się bezpośrednio, a jeśli już by było trzeba, to czy w okolicach Legnicy ktoś taki by się znalazł?
- Jako że jestem zdecydowany, by grać ruskimi, bo nie chciałoby mi się konwertować całej armii na LWP, czy można zacząć grać bez podręcznika głównego, jedynie z podręcznikiem armii?
- Czy warto grać hordą krasnoarmiejców ze wsparciem czołgu, czy jednak polecacie używać dział, moździerzy i ciężarówek? Jeśli tak, to moje zakupy zamknęłyby się w dwóch zestawach piechoty i T-34/85
- no i na koniec rozpiska na 1000pkt. Czy cokolwiek tym ugram? :D

- Senior Lieutenant Regular + 1 koleżka 85

- Guards squad Regular 134
1 NCO with Submachine gun
2 Infantry with Light Machine gun (requires
loader)
3 Infantry with Rifle
2 Infantry with Submachine gun
1 man has Panzerfaust

- Guards squad Regular 97
4 Infantry with Rifle
3 Infantry with Submachine gun
1 man has Panzerfaust

- Rifle squad Inexperienced 63
1 NCO with Rifle
8 Infantry with Rifle
Entire squad is Green

- LMG squad Inexperienced 106
2 Infantry with Light Machine gun (requires
loader)
6 Infantry with Rifle

- SMG squad Inexperienced 110
1 Infantry with Light Machine gun (requires
loader)
7 Infantry with Submachine gun

- Free Rifle squad full strength Inexperienced 0
1 NCO with Rifle 24" 1 n/a
11 Infantry with Rifle 24" 1 n/a
Entire squad is Green
Entire squad equipped with anti-tank grenades

- Sniper team Regular 50

- Anti-tank Rifle team Regular 30 (x2)

- Tank Hunter Anti-tank team Regular 50
2 Infantry with Rifle
Entire squad equipped with anti-tank grenades
Tough Tank Hunters and Forward Position
1 man has Panzerfaust in addtion to other
weapons

- T-34/85 medium tank Regular 235

Za jakąkolwiek pomoc z góry dzięki :D

Awatar użytkownika
MadMax

Re: Kilka pytań od potencjalnego gracza i 1000pkt rozpiska na start

Postautor: MadMax » 19 paź 2016, o 08:22

"Kacapy" to bardzo mocna i różnorodna armia. W Bolcie fajne jest to że możesz grać praktycznie wszystkim co Ci się podoba. Wszystko się praktycznie sprawdza (czasem duża liczba broni maszynowej, innym razem czołg). Ja grając ruskami wystawiam np. dużą liczbę rusznic i nie gram praktycznie na weteranach.
"War. War never changes".

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 19 paź 2016, o 08:36

- Jako że jestem zdecydowany, by grać ruskimi, bo nie chciałoby mi się konwertować całej armii na LWP, czy można zacząć grać bez podręcznika głównego, jedynie z podręcznikiem armii?
- Czy warto grać hordą krasnoarmiejców ze wsparciem czołgu, czy jednak polecacie używać dział, moździerzy i ciężarówek? Jeśli tak, to moje zakupy zamknęłyby się w dwóch zestawach piechoty i T-34/85

Możesz zacząć lecz dopiero z kodeksem armii masz jakieś możliwości rozwoju. Selektory, dodatkowe jednostki, zasady specjalne oddziałów.
Polecam używać również broni wsparcia aby gra nie stała się monotonna lub dobrać ciekawy selektor jak Berlin '45 i grać na dwóch czołgach z hordą piechoty.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

NieWiemCzyZacząćGrać

Postautor: NieWiemCzyZacząćGrać » 19 paź 2016, o 16:06

Wielkie dzięki, ale co do tego podręcznika, to czy da się zacząć grać bez podręcznika głównego, używając jedynie podręcznika armii?

Bamberinho

Postautor: Bamberinho » 19 paź 2016, o 16:15

Wypadałoby znać troszkę zasad jak się z kimś na granie spotkasz i tutaj raczej podręcznik będzie mocno przydatny bo w grze "demo" o połowę problemów boltowych pewnie nawet nie zahaczycie. W podręczniku armii niestety nie ma zasad poruszania się jednostek, zasad specjalnych jednostek (chyba że jakaś zasada dotycząca tylko nacji do której jest podręcznik), scenariuszy itp.

Jak masz kogoś bardzo cierpliwego i lubiącego tłumaczyć pewne rzeczy od podstaw to pewnie będzie mniej konieczny, ale mimo wszystko przydaje się czasami, żeby wyjaśnić niektóre sytuacje (nie chodzi o brak złej woli i chęć oszustwa tylko żaden z nas nie jest chodzącą encyklopedią i błędy się zdarzają).

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 19 paź 2016, o 16:33

Ja bardzo długo grałem bez podręcznika, tylko umawiałem się na gry z ludźmi, którzy już grali. Pewnie było mi łatwiej bo to nie był mój pierwszy system figurkowy i wiele rozwiązań dla mnie było oczywiste, bo bawię się takimi żołnierzykami już dobre kilkanaście lat, a w zasadzie niedługo już zahaczę o 2 dziesięciolecie;) Im dłużej grałem, tym bardziej ten podręcznik był mi potrzebny, bo zahaczałem o coraz bardziej skomplikowane sytuacje i wychodziłem z graniem poza grono osób tak bardzo doświadczonych a i sam zaczynałem tłumaczyć zasady początkującym. Pojawiało się coraz więcej skomplikowanych pytań. Pierwsze kilka gier spokojnie daje radę zagrać.

W ogóle to przed zakupem czegokolwiek uważam, że powinieneś się umówić na grę, zobaczyć jak to wygląda. Poznasz przy okazji ludzi z klubu gier w Twojej okolicy, załapiesz jakieś kontakty. Pogadasz na żywo z ludźmi i sam też dojdziesz do wniosku jakie jednostki chcesz wystawiać, jakie figurki kupić itd.

Co do zakupów, to polecam metodę selektorów. Decydujesz się na konkretny selektor z podręcznika armii (oczywiście po kilku grach i rozmowach z ludźmi) i kupujesz rzeczy pod ten selektor. Zbieranie 'całej armii' jest super, ale potem się łapiesz, że znowu cała wypłata zniknęła na nowe jednostki, a selektor ogranicza Ci wybór, zazwyczaj sam sugeruje jakąś klimatyczną armię, chociaż w wypadku ruskich akurat z tym jest lekki problem, bo w większości selektorów, poza czołgami mają zawsze dostęp do praktycznie wszystkiego:P Decydując się na przykład na to, że kręci Cię końcówka wojny, nie wykosztowujesz się na metalowych marynarzy, czy motocyklistów, bo nie masz tam do nich dostępu, za to bardziej szukasz inżynierów w pancerzach itp.

Awatar użytkownika
Generał

Postautor: Generał » 19 paź 2016, o 18:10

W dolnośląskim notujemy rosnącą aktywność na terenie Wrocławia :) Organizujemy co miesiąc luźne granie, a obecnie rozgrywamy mini kampanię "Jesienne manewry". Naszą "bazą" jest sklep Planszoweczka znajdujący się w Astrze przy ulicy Horbaczewskiego 4. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym co się u nas dzieje, polecam odnaleźć grupę Bolt Action Wrocław na Facebook'u.

Jeżeli byłeś na Polconie, to na pewno spotkałeś kilku z nas podczas prezentacji Festung Breslau ;)

NieWiemCzyZacząćGrać

Postautor: NieWiemCzyZacząćGrać » 23 paź 2016, o 21:01

Jeszcze jedno pytanie. Jak tak przeglądałem sklepy internetowe w poszukiwaniu potrzebnych rzeczy, znalazłem podręcznik główny za mniej, niż 65 zł. Tylko że to pierwsza edycja. No i jako osoba, która jeszcze nie za bardzo zna się na zasadach, czy warto kupować tą pierwszą edycję, czy wykosztować się jakieś 140zł na drugą? Czy z tą pierwszą edycją dałoby się grać bez większych problemów?

Awatar użytkownika
Max

Postautor: Max » 23 paź 2016, o 21:51

Odpuść pierwszą edycję. Mały podręcznik kupisz poniżej 100zł.

Awatar użytkownika
MadMax

Postautor: MadMax » 23 paź 2016, o 21:56

Max dobrze prawi. Podręcznik do 2 edycji (mały) można kupić za 80-90zł.
"War. War never changes".

Wróć do „Dyskusje ogólne”