Zmywanie farby z żywicy

mentos90

Zmywanie farby z żywicy

Postautor: mentos90 » 2 paź 2017, o 02:50

Cześć,

Czy ktoś z was ma 100% sposób na łatwe zmycie farby z modeli żywnicznych od WG? Chodzi mi, żeby włożyć model na przykładowo noc i rano co najwyżej lekko poskrobać szczoteczką - bez sprawdzania modelu co pół godziny czy żywica w jakikolwiek sposób negatywnie reaguje.

Do tej pory poczytałem o krecie, denaturalu, izopropanolu, ale nadal nie jestem ich pewny. Jakieś potwierdzenia?

[RAFIX]

Re: Zmywanie farby z żywicy

Postautor: [RAFIX] » 2 paź 2017, o 05:46

nie znajdziesz takiego środka, nawet denaturat psuje żywicę

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 2 paź 2017, o 10:35

Cleanlux sidolux. Nie wrzuca się jednak modelu żywicznego na kilka godzin lecz macza kilka minut, a następnie resztę farby ściera się szczoteczką. Jak coś zostaje powtarzasz zabieg.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
raeone

Postautor: raeone » 2 paź 2017, o 10:42

Ja swojego czasu żywicę Forge World np zmywałem takim preparatem do czyszczenia piekarnika w piance.

Awatar użytkownika
Schalazar

Postautor: Schalazar » 2 paź 2017, o 11:22

Jeśli chodzi o czyszczenie żywicy, dziwnego plastiku z serii Reaper Bones etc. to ja polecam:

Obrazek

Bonesy mogą w tym leżeć maks 3 godziny, potem przekraczają pewną granicę stabilności. Bonusem takiej kąpieli jest to, że bonesowy plastik, jak już zupełnie zostanie wysuszony z tego płynu i poleży sobie w spokoju parę dni, to staję się w końcu przyjemnie twardy :P

Żywice kąpałem w tym od Warlorda, MadBoba, Crooked Dice, a i chyba(?) nawet kawałek Fejlcasta :lol: - 0 uszkodzeń, a leżały znacznie dłużej niż Bonesy.

Popróbujcie śmiało na jakichś kawałkach wyprasek, kanałów dolewowych, odpowietrzających etc.

Dostać to można w OBI, Leroy Merlin i pewnie w większości porządnych sklepów z farbami przemysłowymi etc.

Mam nadzieję, że ta wiedza wam pomoże.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 2 paź 2017, o 11:35

Po zmyciu cleanuxem modele zasadniczo od razu nadaje się do malowania. W jednym słoiku trzymałem kawałek żywicy warzonowej przez pół roku, nic mu się nie stało.

Na forgeworldzie jednak nie testowałem. ;)
Vae Victis 15mm

mentos90

Postautor: mentos90 » 2 paź 2017, o 13:38

@Telamon, @Schalazar: czy wasze specyfiki rozkleją też cyjanoakryl? Spodziewać się modelu w częściach czy zejdzie tylko farba?

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 2 paź 2017, o 14:09

Tylko farba.
Vae Victis 15mm

Awatar użytkownika
Schalazar

Postautor: Schalazar » 2 paź 2017, o 18:10

Trudno mi sobie w tej chwili przypomnieć, ale chyba ten specyfik nie działa na cyjanoakryl.

EDIT: Mam przed sobą zombiego z serii BONES (ten co się kąpał 3h) i widzę, że nie odkleił się od podstawki, a było klejone Loctite Super Attack.

Wróć do „Modelarstwo”