Dai-Nippon Teikoku Rikugun! (IJA)

Awatar użytkownika
Telamon

Dai-Nippon Teikoku Rikugun! (IJA)

Postautor: Telamon » 3 sty 2015, o 10:33

Zapewne nigdy nie zanteresowałbym się na poważnie Bolt Action ale szczęśliwym trafem za przyzwoitą cenę udało mi się nabyć nieco figurek do tego systemu. Do WWII rozważałem inną skalę (20/25mm) i inne armie (głównie FJ) ale pracochłonność jakiej wymaga dobre pomalowanie spadochroniarzy na 1944 skutecznie mnie zniechęcała. Na szczęście IJA/IJN lubię nawet bardziej, a ich mundury znacznie ułatwiają mi sprawę. Mam nadzieję, że figurki będą równie przyjemne.

W następnym tygodniu przyjdą miniaturki będę mógł zacząć pracę i w tym wątku je prezentować. Pomaluję siły wielkości plutonu z armijnej dywizji piechoty typu "B", wzmocnione bronią wsparcia i pojazdami pancernymi.

Skład plutonu.

HQ

Oficer: First Lieutnant: 90pkt.
Veteran
2 przybocznych: 26pkt.
Pistol, sword

Obrazek

Forward Observer 120pkt.
3 figurki.
pistol, rifle

Obrazek

Medic, 23pkt.
pistol

Troops:

4 x IJA Infantry Squad 175pkt.
13 ludzi.
12 rifles, 1 rkm, 1 light mortar

Obrazek

Obrazek

Obrazek

52 figurki.

2x IJA Veteran Squad. 153pkt każda.

10 ludzi.
8 rifles, 1 rkm, 1 smg

Obrazek

Obrazek

Infantry Support

3 x Suicide anti-tank team 60pkt.
2 ludzi

Obrazek[/url]

Obrazek

Anti-tank rifle team, 30pkt
2 ludzi
1 anti-tank rifle

Obrazek

Medium machine gun team, 50pkt
3 ludzi
1 MMG

Obrazek

Sniper team 50pkt.
2 ludzi.
Rifle, pistol

Obrazek

Flamethrower Team 50pkt.
2 ludzi.

Obrazek

Medium Mortar Team 50pkt.
4 ludzi.
+ Spotter 10pkt.

Obrazek

Medium AT Type 1 47mm 75 pkt.
3 ludzi.

Medium Howitzer Type 91 105mm 85 pkt.
6 ludzi

Obrazek

Vehicles

Type 95 Ha-Go 90 pkt.

Obrazek

Type 1 Ho-Ni 120 pkt.

Type 4 Ho-Ro assault gun 155pkt.

Obrazek

Type 97 Chi-ha 135 pkt.

Type 97 Shinhoto Ch-ha 155 pkt.

Obrazek

Type 94 Tankette 84 pkt.

Obrazek

M3 Stuart 160pkt

Obrazek

2 x Chevrolet Truck - 39pkt każda.

Warplanes

Ki-43 120 pkt.

D3A1 100 pkt.

Pluton ma być używany też w innych grach. Takich, co kładą większy nacisk na "historyczność" (trochę mnie azjatyckie rozpiski do Bolt Action rozczarowują jak widzę braki) więc ma historyczny skład.

108 figurek piechoty, 2 działa, 7 czołgów, 2 ciężarówki
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2017, o 18:12 przez Telamon, łącznie zmieniany 34 razy.
Vae Victis 15mm

Chcesz abym pomalował twoje figurki? Pisz.

Awatar użytkownika
Grolshek

Re: Imperial Japanese Army

Postautor: Grolshek » 3 sty 2015, o 11:29

Spotter to dodatkowa figurka.
Matisoft Gaming Club

oli_37

Re: Dai-Nippon Teikoku Rikugun! (IJA)

Postautor: oli_37 » 5 sty 2015, o 16:07

Witam,
Jeżeli chodzi o historyczność to:
"Normą na przykład było od przełomu 1943/44 r. przydzielanie dwóch erkaemów na japońską drużynę piechoty – zwłaszcza na obszarach pacyficznych i to, oraz inne podobne zmiany w uzbrojeniu podają japońskie regulaminy z ostatnich dwóch lat wojny. A we wszystkich nie japońskich pracach, jakich byś nie brał na warsztat, jak w zdartej płycie wzmiankuje się 1 kaem na drużynę. Można odnieść wrażenie, że ta sama armia nic się nie zmieniła między 1937, a 1944-45 rokiem. I takich przykładów było wiele, więc tu wskazana jest czujność i konfrontowanie raportów i regulaminów obu stron."
"W armii japońskiej, w ataku, strzelec rkm-u często działał niczym „standardowy” strzelec, na pierwszej linii, prowadząc w ataku ogień z biodra zamiast z pozycji leżącej, ze skrzydeł. Zakładano, że mimo iż w takim układzie spadała efektywność prowadzonego ognia i wzrastało ryzyko zadania strat swoim to stan ten niwelowały korzyści wynikające z przeniesienia środków ogniowych na czoło ataku – co – jak uważano – pomagało w przełamaniu „atakowanego celu”. Podobne praktyki obowiązywały względem obsad cekaemów i granatników piechoty kal. 50mm.W odwrocie, często praktyką było pozostawianie celem opóźniania pojedynczych strzelców z erkaemem. Natomiast wg regulaminu, w obronie, strzelec nr 2, transportujący magazynki (lub łódki nabojowe ze specjalną amunicją – w przypadku rkm Typ 11), podczas wymiany ognia nie tylko miał na komendę (okrzyk ze strony strzelającego – strzelca nr 1) podawać pełny magazynek, ale i wymieniać opróżniony, zastępując go pełnym. Nie robił tego strzelec, który w chwili potrzebnej na wymianę, cały czas obserwował cel."
powyższe teksty znalezione w odmętach internetu.

Drużyna piechoty: 13 żołnierzy. Dowódca + 12 żołnierzy (uzbrojenie: 2rkm, 1 granatnik 50mm, 9-10 karabinów w tym 1 granatnik nasadkowy, 1pm-opcjonalnie, 3-4 pistolety).
Pluton składał się z 4 drużyn. Czwarta drużyna również była 13 osobowa, ale zamiast rkm-ów miała 3 granatniki 50mm

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 5 sty 2015, o 16:45

Dziękuję Oli za post. Ja sobie z tego wszystkiego zdaję sprawę - jak pisałem wyżej armia będzie elastyczna, z możliwością dostosowania do okoliczności, teatru działań, konkretnej bitwy. Przewiduję nawet rozbudowę drużyn piechoty do standardu dywizji A i przemiany w obrębie plutonu (owe rozbicie drużyny granatników i przydzielenie tej broni do poszczególnych drużyn, co uwzględnia nawet podręcznik).
Teksty znam, w literaturę zaopatruję się w miarę możliwości.

Na rkmy nic nie poradzę (w BA) ale jeżeli chodzi zwłaszcza o rejon Pacyfiku warto pamiętać, że realia regulaminu różniły się od stanu faktycznego z powodów prozaicznych jak choćby ograniczone zdolności przemysłu japońskiego (który np. nie dał sobie rady z masową produkcją takich prostych urządzeń jak pmy) i konsekwentnym zwalczaniem japońskiej żeglugi przez aliancką flotę i lotnictwo. Choćby przykład jednostki czołgów płk. Nishiego, która większość maszyn straciła podczas transportu na Iwo Jimę. W tej sytuacji nawet transport oddziałów z wysp macierzystych lub Chin czyli takich jednostek, które mogły dostosować się do regulaminu nie gwarantował takich 2 rkmów.

Agresywnego erkaemistę uwzględniają nawet figurki. :D

Spotter to dodatkowa figurka.

Dziękuję za informacje.
Vae Victis 15mm

oli_37

Postautor: oli_37 » 5 sty 2015, o 20:56

Odnośnie pistoletów maszynowych polecam:
http://wojenna.pl/aktualnosc/204-pistol ... bylo-.html

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 5 sty 2015, o 21:40

Dzięki. Znam teksty Jabu. ;)
Generalnie (pomijając rolę myśli militarnej, która zarżnęła też np. broń pancerną jeżeli chodzi o sprzęt... ale nie była wyjątkiem w skali światowej) japoński przemysł nie był wstanie zaspokoić wielu potrzeb choć bardzo się starał. Nawet marynarka (która właściwie decydowała w co uzbroić armię) nie zdołała wycisnąć z niego dajmy na to lotniskowców potrzebnych do pokrycia strat po Midway.
Vae Victis 15mm

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 4 mar 2015, o 13:45

Mam pytanie odnośnie pojazdów recce.

Nie licząc samochodów Japonia ma dwie tankietki z tą cechą.

Type 94 z jednym kmem i Type 97 z 37mm działkiem. Są to modele w złotówkach drogie (jeden MtO z Warlorda, drugi drukowany https://www.shapeways.com/product/D4RFCQ8MH/pv46a-type-97-te-ke-tankette-28mm?li=search-results-1&optionId=42244624)

W sektorze Birmańskim występuje Type 97, Type 94 występuje na Malajach i Okinawie.

Jeżeli chodzi o Japonię warto interesować się tymi pojedynczymi, o ograniczonej wartości bojowej pojazdami czy też można o nich spokojnie zapomnieć? 1 recce wystarczy? Trochę mi żal wydawać 140zł na takie coś ale jak warto zacisnę zęby.

Sam czołg ma wartość bojową zbliżona do Ha-Go, a jako iż zajmuje osobny slot daje mi to 2 "jakieś" czołgi.

Model jest jednak śliczny.
Vae Victis 15mm

Awatar użytkownika
trej

Postautor: trej » 4 mar 2015, o 14:18

1. Jest jeszcze typ 92 który ma w ofercie trenchworx.
2. Warto się interesowac wszystkim co jest w kodeksie - taka gra (na szczęście). Inna sprawa, że japończyc jeśli zamiast jakiś fanaberii wezmę kolejne wiadro piechociaży to nie wyjdą na tym źle.
3. Oczywiście type 97 i ha-go mają pewne cechy wspólne pancerzy działko At itd ale to co robi kolosalną różnice to dwa mmg. Osobiście grając ha-go sporadycznie używałem tej armaty zazwyczaj konczyło się na seriach z kmów.

Awatar użytkownika
Telamon

Postautor: Telamon » 4 mar 2015, o 14:44

Przyjąłem. ;)
W sumie Ho-Ro i Type 94 jak się przed chwilą dowiedziałem i tak już do mnie jadą więc pola manewru nie mam. Będzie pojazd, będą testy.
Może kiedyś ktoś wyda taniego type 97 to sobie dokupię.
Vae Victis 15mm

Awatar użytkownika
rilian

Postautor: rilian » 4 mar 2015, o 14:57

ale mnie zawsze irytuje, że modele robione na kompie w sklepie nie mają zdjęć, tylko wizki... równie dobrze można wstawić zdjęcie jakiejś modelki, tyle samo mówi o tym, jak ten model wygląda w rzeczywistości... kot w worku

Wróć do „Modelarstwo”